ШКІЛЬНІ НОВИНИ
Гімназія №18
Полтавської міської ради
Безпека дітей в Інтернеті"
Місія гімназії -
створення творчого освітнього середовища для розкриття талантів, сприяння особистісному розвитку кожного учасника освітнього процесу та формування готовності до навчання упродовж усього життя.
ПРОЄКТНА ДІЯЛЬНІСТЬ
Про долучення Полтавської ЗШ №18 до Всеукраїнського експерименту
"Розробка системи підвищення психологічної готовності учасників освітнього процесу до дій у разі загрози, виникнення і подолання наслідків надзвичайної ситуації"
З 2019 року Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 долучилася до участі у Всеукраїнському експерименті "Розробка системи підвищення психологічної готовності учасників освітнього процесу до дій у разі загрози, виникнення і подолання наслідків надзвичайної ситуації", запроваджують науковці Інституту соціальної та політичної психологічної НАПН України (м. Київ) спільно з психологічною службою ДСНС України у закладах освіти Полтавської області.
На базі тренінгового центру ПОІППО ім. М.В. Остроградського 31 травня 2019 р. відбулось обговорення (фокус-групи) форматів взаємодії психологів ДСНС та практичних психологів системи освіти. Заступник директора з НВР Ладигіна О.В. та практичний психолог Полтавської ЗШ №18 Могилевцева О.О. мали змогу обговорити можливі напрямки співпраці з науковцями, колегами та працівниками ДСНС України.
Результатом впровадження експерименту у закладах освіти планується створення "дорожньої карти" взаємодії системи освіти, практичних психологів та психологів ДСНС; алгоритму дій та розробка рекомендацій під час виникнення надзвичайних ситуацій у закладі; формування готовності на рівні громади до подолання наслідків надзвичайної ситуації.
Про долучення Полтавської ЗШ №18 до міжнародного проєкту «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні»
Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 долучилася до Проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я «Неінфекційні захворювання: профілактика та зміцнення здоров’я в Україні» за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва, Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України та Благодійного Фонду «Здоров’я жінки і планування сім’ї».
Для участі у проекті та апробації моделі шкільної служби здоров’я на конкурсній основі обрані по одному загальноосвітньому навчальному закладу різного типу - в обласному центрі, районному центрі та у сільській місцевості у кожній пілотній області. Представником від м. Полтави було обрано Полтавську загальноосвітню школу І- ІІІ ступенів № 18.
Одним із завдань освітнього компоненту є розробка та впровадження всеохоплюючої та ефективної програми зміцнення здоров’я у загальноосвітніх навчальних закладах, апробованої в окремих пілотних закладах із шести областей України та міста Києва.
У січні 2017 року у Полтавській ЗШ №18 був проведений самоаналіз готовності загальноосвітнього навчального закладу підтримувати здоров’язберігаюче середовище, яке буде сприяти фізичному, психічному, соціальному та духовному благополуччю кожної дитини.
В рамках проєкту розроблена базова модель «Шкільної служби здоров’я» - модель організації роботи закладу, спрямованої на зниження захворюваності та зміцнення здоров’я учнів.
У квітні 2017 р. команда Полтавської ЗШ №18 у складі директора школи Горіної О. Й., заступника директора з навчально-виховної роботи Ладигіної О. В., учителя біології Рогальської В.В. та медичної сестри Кот В.В. взяла участь у дводенному тренінгу «Як посилити потенціал школи та збереження здоров’я учнів».
У тренінгу взяли участь команди 6 пілотних шкіл із Полтавської та Харківської областей. Кожна школа представила власні напрацювання із збереження здоров'я дітей. Полтавська ЗШ №18 поділилася досвідом зі створення комфортного освітнього середовища. Фасилітатори ж навчали учасників тренінгу шукати кошти і ресурси для реалізації проекту.
Досвід, отриманий в ході проекту буде детально оцінений і задокументований, а дієві моделі організації роботи навчальних закладів різного типу в галузі збереження та зміцнення здоров’я будуть поширені на обласному та всеукраїнському рівнях.
Про долучення Полтавської ЗШ №18 до міжнародного проєкту «М18: Ми можемо більше!»
Полтавська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №18 Полтавської міської ради Полтавської області долучилася до міжнародного проєкту «М18: ми можемо більше! Розвиток громадянської активності у дітей і молоді в Східній Європі»
Недостатня обізнаність молоді в проблемах місцевої громади й низький рівень мотивації щодо свідомого та активного впливу на політичне життя суспільства - причини, які десятиліттями вели до занепаду громадянської свідомості українців і які й досі гальмують демократичний розвиток України.
У 2015 р. було започатковано міжнародний проект «М18: Ми можемо більше!» з метою підвищення громадянської активності дітей і молоді, формування демократичної культури молодого покоління в Україні. У 2017-2018 рр. основним завданням проекту є розвиток громадянської активності дітей і молоді в Східній Європі.
ЯСКРАВИЙ СВІТ МОЄЇ ШКОЛИ
1. Мета проєкту: забезпечення нової якості освіти шляхом розширення спектру моделей навчання дітей та реконструкції шкільних приміщень.
Мета проєкту конкретизована в задачах:
- розробити концепцію шкільного дизайну з функціональним, емоційним і змістовим наповненням;
- сприяти випереджаючому розвитку освітнього середовища школи через розширення кола моделей навчання;
- обґрунтувати нові типи освітніх просторів, що стимулюють розвиток учнів у навчальній і дозвільній діяльності;
- забезпечити знакове та семантичне насичення культурного простору школи;
- формувати в співавторстві з дітьми, педагогами, батьками особливий уклад, психологічну атмосферу закладу, культурні події.
2. Термін виконання проєкту: 2016-2020 р.р.
3. Актуальність. У час, коли відбувається освітня реформа, займатися дизайном – не забаганка і не розкіш, а один із засобів подолання проблем «шаблонного» мислення.
Шаблонне проектування в нашій країні призвело до засилля типових проектів шкіл, відірваних від потреб особистості. Учням доводиться навчатися в приміщеннях, спроектованих під модель освіти минулого століття – лінійну, закриту, нормативно регламентовану. При цьому, дизайн шкільних приміщень відображається на психологічному самопочутті учнів, їх поведінці, результатах навчання.
Сучасній школі не вистачає гнучкості, відкритості, доступності, адаптивності, в той час як вона потребує багатофункціональних просторів, здатних до трансформації.
Актуальність проекту «Яскравий світ моєї школи» обумовлена наявністю соціально-педагогічних суперечностей:
- між змінами в змісті освіти та невідповідністю освітнього середовища потребам сучасної української школи;
- між вимогами до особистості учня та обмеженістю спектру моделей навчання, що використовуються в школі;
- між необхідністю структурної організації учнівських колективів та відсутністю нових типів освітніх просторів;
- між досягненнями науки й техніки та застарілою шкільною інфраструктурою.
Свою концепцію адаптації дизайну школи, збудованої у 1958 році, педагогічний колектив Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 18 Полтавської міської ради розробив у співпраці з Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського, Полтавським національним технічним університетом ім. Ю. Кондратюка. Проект спрямований на створення сучасного освітнього простору, пристосованого до різних форматів занять в рамках поточного ремонту без капітальної перебудови приміщення.
4. Відповідність існуючим програмам розвитку: згідно з концепцією «Нової української школи» в закладах України розпочато формування нового освітнього середовища.
5. Сплановані зміни. Відповідаючи на виклики часу, нами передбачено ряд змін, спрямованих на розвиток шкільного дизайну.
Сучасні освітні тенденції та їх відображення в дизайні школи
6. Цільові групи: учні, педагогічний колектив Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 18 Полтавської міської ради, батьки, громадськість мікрорайону Юрівка.
7. Стейкхолдери:
8. Механізм реалізації:
9. Очікувані результати:
- залученість суб’єктів навчально-виховного процесу до наповнення шкільного дизайну, його трансформації з урахуванням вікових особливостей учнів (ігрові, зони релаксації, офіси, тренінговий центр тощо), їх інтересів (виставковий зал, медіацентр, майстерні тощо);
- використання педагогами нових моделей навчання у приміщеннях різного ступеня «гнучкості»: загальні (зі змінною функціональною програмою), спеціальні (з постійною функціональною програмою);
- формування учнівських різновікових предметних або міжпредметних груп, учительських спільнот.
10. Критерії успіху проекту: освітнє середовище школи виступає як сукупність стимулів для всіх суб’єктів освітнього процесу; особистісний ефект, якого може досягти учень, педагог (мотивація, творчий розвиток, емоційне благополуччя); залученість суб’єктів освіти до наповнення просторово- предметного компоненту середовища, приведення його у відповідність процесам, що відбуваються в школі.
11. Мультиплікація: проект презентовано на обласному семінарі «Сучасний дизайн у школі: нові ідеї для освітнього середовища»; виставлено на сайті Полтавської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 18 Полтавської міської ради; популяризовано на курсах підвищення кваліфікації Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського.
12. Дослідницька складова: пошуку оптимального шкільного середовища, в якому особистість затребувана, здорова, щаслива, відчуває захищеність і безпеку, присвячені широкомасштабні міжнародні проекти і програми InnoSchool (http://innoschool.tkk.fi/), TALIS (Teaching and Learning International Survey) (http://www.oecd.org/edu/talis), «Доброзичливі до дітей школи» (ЮНІСЕФ)
13. Сталість проекту: формування нових учнівських та учительських спільнот, створення арт-студії, кабінету обслуговуючої праці, танцполу, медіацентру, спільна робота учасників навчально-виховного процесу над проектом ландшафтного дизайну «Шкільний тематичний сад».
14. Науковий керівник проекту: Водолазська Т. В.
15. Команда проекту: Горіна О. Й., Ладигіна О. В.