top of page
Поиск
Фото автораПолтавська ЗШ №18

Осінні канікули з користю. Археологічна розвідка під час канікул.

Учні Полтавської ЗШ№18 - вихованці гуртків «Археологічне краєзнавство» (керівники Бровко Н.Д., Рябуха Ю.А.) 23 жовтня, під час осінніх канікул, здійснили археологічну розвідку в околицях с. Лукищена Полтавського району. Саме тут, навесні 1942 року при оранці в ямі, вимитої весняними водами, на лівому березі р. Ворскла, в урочищі «Біля Спінжаря» на південь від с. Лукіщина був знайдений скарб римських срібних денаріїв у кількості 953 монети та 12 фрагментів стінок розбитого сіро-глиняного горщика з лощеною поверхнею. Горщик, виготовлений на гончарному крузі і прикрашений заглибленими лініями, належить до кераміки черняхівської культури. Нам було цікаво дізнатися, які ще пам'ятки черняхівської культури можна зустріти на цій території.

Під час розвідки, на схід від крайніх хат села, на піщаному пагорбі ми знайшли сліди роботи «чорних археологів». На нашу думку, тут нещодавно було розкопано два поховання. Ями зариті, але на поверхні першого та трохи осторонь лежали уламки черняхівської кераміки, шматки дерева (більш усього з гробниці). На ймовірному другому похованні були фрагменти кісток та щелепи людини, черняхівської кераміки та кераміки козацького часу, шматки металу, залізні гвіздки.

Більш усього, що поряд слід шукати і сліди поселення черняхівців, але висока рослинність і відсутність оранки не дає можливість його відшукати.

Діти наочно побачили, що значить зруйнована пам'ятка, прослухали розповідь про племена черняхівського типу, їх побут, культуру та ореол розселення. Цікаво було дітям дізнатися про те, що можна було купити за 1 денарій, а це була середня плата найомного римського легіонера у ІІ столітті нової ери. Вихованці висували версії з приводу того, хто насправдіміг перевозити таку суму грошей, і для кого вона призначалась.

Юним археологам дуже повезло з погодою. Було сонячно та дуже тепло. На березі річки діти відпочили, пообідали з дотриманням вимог карантину.

Цікавість до прадавньої історії після розвідки тільки посилилась. Діти привчаються відноситися бережно да пам'яток археології, з повагою відноситися до культур народів, що населяли нашу землю в давнину. З нетерпінням чекають, коли ще випаде нагода взяти участь у дослідженнях.

4 просмотра0 комментариев

コメント


bottom of page