Щороку у четверту суботу листопада Україна і світ вшановують пам'ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Цього року 90 роковини тих жахливих подій.
Голод… Це страшне слово повертає нас у далекі 1932 – 1933 роки. Український народ у смутку і скорботі доземно схиляє голови, вшановуючи пам’ять мільйонів його жертв, засуджуючи творців цієї чорної сторінки в історії України.
Від Голодомору в Україні померло щонайменше 3,9 мільйона людей. Кількість жертв у всьому СРСР оцінюють у близько сім мільйонів. Офіційно Голодомор 1932-1933 років був визнаний геноцидом українського народу Верховною Радою України 2006 року.
До цієї дати 25.11.2022 року в Літературно-меморіальному музеї В.Г.Короленка для учнів 9 класу Гімназії №18 було проведено захід «Голодомор на Полтавщині: документи і факти».
На початку заходу, директор музею Ольга Теницька звернулась до учнів гімназії з закликом зберегти пам'ять про трагічні сторінки історії нашої держави для майбутніх поколінь та вшанували пам’ять померлих під час Голодомору, запаливши свічку пам’яті біля символічної інсталяції «В руках, що виростили хліб, не залишили ні зернини». Запалюючи свічку в своєму вікні, українці віддають шану пам'яті всім замордованим радянським тоталітарним режимом на початку тридцятих років XX сторіччя.
Провідний науковий співробітник музею Людмила Ольховська навела факти з біографії старшої доньки Володимира Короленка Софії, директора короленківського музею у 1928-1957.У 1933 р. ця мужня жінка звернулася листом до «сильних світу цього», з останньою надією відправивши його у Москву. В листі виклала цифри і факти вимирання цілої нації на тлі мовчазної покори, , вимагала втручання влади і виправлення помилок жорстокої політики столичних більшовицьких верхів щодо українського народу. Архівні матеріали, збережені декільками поколіннями музейних працівників, вразили слухачів. Особливо цінним є те, що вони стосувалися саме трагічної ситуації на Полтавщині, в нашому хлібному краї.
Науковий співробітник музею, кандидат філологічних наук Ольга Вечерок ознайомила гімназистів з доповіддю «Голодомор 1929-1933рр. на Полтавщині: документи і факти». Особливу увагу було приділено поширенню знань про трагічні сторінки історії нашої країни, осмисленню обставин виникнення, перебігу та наслідків творення голоду тоталітарним режимом. Найбільше зацікавлення наших користувачів викликали видання краєзнавчого характеру, в яких йдеться про події 1932-1933 років, що відбувалися на землях Полтавщини. Учні школи мали змогу ознайомитись з спогадами очевидців голодоморів, переглянути архівні матеріали.
Comments