А вже скоро в нас весна, наче квітка чарівна.
Вже не довго до тепла - до Петра і до Павла.
Великдень в добрий час поспішає вже до нас.
А сьогодні - гай гуде! Щира масляна іде!
У лютому, останньому місяці зими, а в цьому році на початку березня, здавна улаштовували слов’яни народні гуляння. Називали це свято — Масляна. Продовжувалося це свято цілий тиждень. В ці дні люди пригощали один одного смачними млинцями, просили у рідних та знайомих пробачення за нанесені образи, а потім співали пісні-веснянки!
Масляна — улюблене народне свято. Масляна — це свято проводів так обридлої всім Зими і довгоочікуваної зустрічі красуні Весни. З особливим нетерпінням завжди чекали люди приходу весни і вірили, що птахи приносять її на своїх крилах!
Друга назва свята — Сирний тиждень, Млинниця, Колодій. Справа в тому, що напередодні Масляної закінчувався зимовий піст і люди могли вдосталь наїстися всіляких продуктів, у першу чергу молочних і борошняних.
Ось і наші предки пекли млинці масляні. І саме тому, в Масляний тиждень (який в 2021 році припадає на 8-14 березня) учні нашої школи вирішили завітати до першої гулушкової мануфактури Комора на майстер-клас з приготування галушок. Господарі закладу ознайомили відвідувачів з історією виникнення галушкової страви, історією борошна, секретами замішування тіста, формування та приготування галушки. Діти довідалися таємницю приготування соусу до галушок та як українці урізноманітнювали страву. А на завершення кулінарного майстер-класу мали змогу спробувати галушки, що приготували власноруч.
Вітаємо всіх, кому вже набридла холодна зима! Сьогодні розтопили її лід веселими піснями, гарним настроєм та добрим здоров'ям!
Педагог-організатор ЗШ № 18 м. Полтави - Кузнєцова Марина Володимирівна
ความคิดเห็น